Verweile,  um  zu  erkennen!

Menzel.Photography




20. Solo Tanz Theater Festival


17. März 2016 - 20. März 2016

Gewinner


Enfant

1st prize Performance
1st prize Choreography
Video Dance Prize

Sarah Murphy
Choreography: Joeri Dubbe (Netherlands)
Performance: Sarah Murphy (Canada)


Dominique

Public´s Final Choice Award
Public´s First Choice Award

Dominik Wieçek
Choreography: Maciej Kuz’min’ski (Poland)
Performance: Dominik Wieçek (Poland)


Balance

2nd prize Choreography

Louis Thuriot
Choreography & performance: Louis Thuriot (Belgium)


Withering*

2nd prize Performance

Fernando Troya
Choreography & performance: Fernando Troya (Spain)


Underneath

3rd prize Choreography

Ravid Abarbanel
Choreography & performance: Ravid Abarbanel (Israel)


What about Dante

3rd prize Performance

Mounir Ali
Choreography & performance: Mounir Ali (Egypt)


Regression

finalist

Hoor Malas
Choreography & performance: Hoor Malas (Syria)


Becoming

finalist

Qudus Onikeku
Choreography & performance: Qudus Onikeku (Nigeria)


ALLE Stücke



IKIMONo

Annamari Keskinen
Annamari Keskinen
Annamari Keskinen
Choreography & performance: Annamari Keskinen (Finland)


Withering*

Fernando Troya
Fernando Troya
Fernando Troya
Choreography & performance: Fernando Troya (Spain)


Regression

Hoor Malas
Hoor Malas
Hoor Malas
Choreography & performance: Hoor Malas (Syria)


Dominique

Dominik Wieçek
Dominik Wieçek
Dominik Wieçek
Choreography: Maciej Kuz’min’ski (Poland)
Performance: Dominik Wieçek (Poland)


Enfant

Sarah Murphy
Sarah Murphy
Sarah Murphy
Choreography: Joeri Dubbe (Netherlands)
Performance: Sarah Murphy (Canada)


No-thing was the thing

Amir May-Tal
Amir May-Tal
Amir May-Tal
Choreography & performance: Amir May-Tal (Israel)


+ + +




Human Pill

Roni Amitai
Roni Amitai
Roni Amitai
Choreography & performance: Roni Amitai (Israel)


Logos

El shafey Adel
El shafey Adel
El shafey Adel
Choreography & performance: El shafey Adel (France)


Zenit:Nadir

Laura Garcia
Laura Garcia
Laura Garcia
Choreography: Julia Maria Koch (Germany)
Performance: Laura Garcia (Spain)


What about Dante

Mounir Ali
Mounir Ali
Mounir Ali
Choreography & performance: Mounir Ali (Egypt)


Afterlife

Yadira Rodriguez
Yadira Rodriguez
Yadira Rodriguez
Choreography & performance: Yadira Rodriguez (Spain)


Balance

Louis Thuriot
Louis Thuriot
Louis Thuriot
Choreography & performance: Louis Thuriot (Belgium)


+ + +




Escuda

Diogo Albuquerque de Almeida
Diogo Albuquerque de Almeida
Diogo Albuquerque de Almeida
Choreography: David Abreu Leandro (Brazil)

Performance: Diogo Albuquerque de Almeida (Brazil)


Underneath

Ravid Abarbanel
Ravid Abarbanel
Ravid Abarbanel
Choreography & performance: Ravid Abarbanel (Israel)


Becoming

Qudus Onikeku
Qudus Onikeku
Qudus Onikeku
Choreography & performance: Qudus Onikeku (Nigeria)


Requiem for a cannibal

Stephanie Roser
Stephanie Roser
Stephanie Roser
Choreography & performance: Stephanie Roser (Germany)


AMOK

Martyn Garside
Martyn Garside
Martyn Garside
Choreography & performance: Martyn Garside (UK)


He and I

Riccardo Ciarpella
Riccardo Ciarpella
Riccardo Ciarpella
Choreography: Lara Bogni (Italy)
Performance: Riccardo Ciarpella (Italy)


Download Program, (PDF)



zurück

menzel apps - my world of apps
menzel.photography

Lars F. Menzel

persönlich & individuell



Impressum / Datenschutz